Żylaki nóg – jak łagodzić ich objawy domowymi metodami?

Do żylaków nóg prowadzi przewlekła niewydolność żylna. Jest to dolegliwość, w której dochodzi do zaburzenia przepływu krwi w żyłach, czemu mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy. W jaki sposób można je zredukować?

Jak powstają żylaki?

Żylaki są efektem przewlekłej niewydolności żylnej, w której dochodzi do osłabienia odpływu krwi z żył w kończynach dolnych.

Częściej dolegliwość ta dotyka kobiet, szczególnie w ciąży, a także sprzyjają jej otyłość, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, zaparcia, płaskostopie.

Objawy towarzyszące przewlekłej niewydolności żylnej:
– obrzęki nóg
– uczucie ciężkości nóg
– bóle nóg wzdłuż przebiegu żył
– skurcze łydek
– pajączki – popękane naczynka
– widoczne pod skórą żyły o niebieskim zabarwieniu

Jak leczyć żylaki w domu?

W leczeniu żylaków stosowane są różne metody, do których zaliczane są również te domowe. Co na żylaki nóg warto wybrać?

1. Zmiana stylu życia
U osób z przewlekłą niewydolnością żylną duże znaczenie ma odpowiedni tryb życia. To najlepszy sposób, aby zapobiegać żylakom i jednocześnie redukować towarzyszące im objawy.

Zaleca się przede wszystkim większą aktywność fizyczną, na przykład w formie spacerów, pływania, nordic walking, jazdy na rowerze.

Warto też zadbać o zdrową dietę, która pomoże zredukować ryzyko zaparć, a także zrzucić nadmiar kilogramów.

Osoby pracujące w pozycji siedzącej lub stojącej powinny pamiętać o regularnych przerwach w pracy na ruch. Podczas pracy można też stosować podnóżki i wykonywać ćwiczenia.

Aby łagodzić objawy dolegliwości żylnych, należy też pamiętać o odpoczynku z uniesionymi nogami, ponieważ wtedy możliwe jest wspomaganie odpływu krwi z nóg.

2. Preparaty na żylaki
W aptekach można znaleźć wiele produktów przeznaczonych do łagodzenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Jak leczyć żylaki za pomocą preparatów do użytku domowego?

Dobre efekty można uzyskać za pomocą preparatów wspomagających przepływ krwi i zapobiegających obrzękom, na przykład zawierających składniki jak hesperydyna, diosmina, dobezylan wapnia czy wyciąg z kasztanowca.

Preparaty te dostępne są w formie kapsułek, a także maści, żelów, balsamów. Dla najlepszych efektów należy stosować je regularnie.

3. Leczenie uciskowe
W przewlekłej niewydolności żylnej stosowane są również odpowiednie wyroby uciskowe, które przez wywoływanie nacisku na kończyny wspomagają prawidłowy przepływ krwi.

Do wyborów tego typu zaliczane są głównie podkolanówki, pończochy oraz rajstopy przeciwżylakom. Przed ich zakupem udać się do lekarza, który doradzi, jaki rodzaj wyrobu oraz jego klasa kompresji będą najlepsze.

Wyroby przeciwżylakowe tego typu należy stosować każdego dnia, zakładając je rano i zdejmując wieczorem. Nie leczą one żylaków, czyli nie usuną ich, ale zapobiegają pojawianiu się nowych i łagodzą objawy niewydolności żylnej.

0 comments
0 likes
Prev post: Kosmetyki na porost włosów po chemioterapii – co wybrać i jak ich używać?Next post: Rodzicielski plan wychowawczy – co to jest i czy jest konieczny podczas rozwodu?

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *