Nietrzymanie moczu dotyka 1 na 5 kobiet. Jak je leczyć?

Według statystyk, nawet co 5 kobieta doświadcza problemów z nietrzymaniem moczu. Najczęściej są one diagnozowane po 40.-50. roku życia, jednak mogą pojawić się w jeszcze młodszym wieku. Co powoduje nietrzymanie moczu u kobiet? Jak przebiega leczenie tej dolegliwości?

Nietrzymanie moczu u kobiet: przyczyny

Problem nietrzymania moczu jest bardzo wstydliwy i większość kobiet nie zgłasza się z nim do lekarza. Kobiety w starszym wieku uznają często, że przypadłość ta jest nieuchronnym efektem starzenia i także nie konsultują jej ze specjalistami. Jakie są główne obijawy i przyczyny nietrzymania moczu u kobiet?

W większości przypadków dolegliwość pojawia się wtedy, gdy dochodzi do nadmiernego ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład w trakcie kichnięcia, kaszlu, śmiechu, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ta postać określana jest jako wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Także diagnozuje się nietrzymanie moczu u kobiet z naglącym parciem, gdy dochodzi do wypływu moczu z powodu nadwrażliwego, nadreaktywnego pęcherza, mieszane nietrzymanie moczu łączące cechy nietrzymania wysiłkowego i z naglącym parciem czy nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet:
– osłabione mięśnie dna macicy (Kegla)
– częste zapalenia układu moczowego
– ciąże i porody, a także znaczna masa urodzeniowa dziecka
– schorzenia neurologiczne, w tym choroba Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane
– choroby nowotworowe, także powodujące guzy, owrzodzenia
– wady wrodzone dolnych dróg moczowych
– pourazowe uszkodzenie układu moczowego
– zażywanie niektórych leków, na przykład moczopędnych

Nietrzymanie moczu u kobiet: leczenie

Obecnie do wyboru jest szeroka gama metod leczenia nietrzymania moczu u kobiet, co pozwala na dobranie odpowiedniej drogi postępowania zgodnie z potrzebami pacjentki.

Leczenie dolegliwości bazuje głównie na określeniu jej przyczyny, co następnie pozwala na dopasowaniu właściwej metody kuracji. Lekarz w tym celu zaleca odpowiednie badania, między innymi są to badania moczu, USG jamy brzusznej, badania ginekologiczne, cystouretroskopia.

Metody leczenia nietrzymania moczu:
– ćwiczenia mięśni Kegla – samodzielne ćwiczenia w domu
– elektrostymulacja mięśni Kegla poprawiająca ich skurcze
– farmakoterapia – leki ograniczające nadreaktywność pęcherza
– biofeedback – kontrolowane ćwiczenia skurczów dna miednicy ze specjalnym urządzeniem
– ostrzykiwanie okolic pęcherza moczowego toksyną botulinową
– zabiegi TOT, TVT – wszczepienie taśm podpierających cewkę moczową
– wszczepienie sztucznej cewki moczowej
– inne zabiegi związane z przyczynami dolegliwości, na przykład mięśniakami macicy

Aby zredukować dyskomfort towarzyszący nietrzymaniu moczu, zaleca się stosować wkładki i majtki chłonne. Te nowoczesne są lekkie, przewiewne, dyskretne, a przy tym zapewniają wysoki poziom chłonności. Można też zrealizować zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne NFZ przy określonych wskazaniach lekarskich.

W przypadku nietrzymania moczu związanego z pęcherzem nadreaktywnym, pomóc może także ograniczenie kawy, herbaty, rezygnacja z cytrusów, które nasilają problemy z niekontrolowanym wyciekiem moczu, ponieważ drażnią ścianki pęcherza moczowego.

0 comments
0 likes
Prev post: Cellulit: jak pokonać go domowymi sposobami?Next post: 3 wskazówki jak wybrać najlepszy retro kostium kąpielow

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *